Saç Örgülü Poğaça

Saç örgülü poğaça tarifi, hamur işleri tarifleri arasında en zorlanılan poğaça tarifi olarak anılmaktadır. Aslında saç örgülü poğaça tarifi düşünülenin aksine oldukça basit bir poğaça tarifidir. Sadece dikkat edilmesi gerekilen şey  diğer poğaça tariflerinde olduğu gibi verilen malzemeleri eksiksiz kullanılması gerekmektedir. Bununla birlikte poğaça tariflerinde diğer önemli olan şey ister mayalı ister mayasız hamur olsun kulak memesi kıvamında yoğurmak gerekir.  Saç örgülü poğaçanın bir diğer özelliği de şeklindeki hoş görünümdür.  Çünkü saç örgülü poğaçanın görünümü aynen bir örgüye benzer. Bu yönüyle de diğer hamur işi tariflerinden şekil olarak farklı görünmektedir. Poğaçanın içerisine isterseniz peynir, isterseniz de patates ilave edebilirsiniz. Hamur işi tarifinde geçen şeker miktarı gözünüzü korkutmasın. Hamurişi tarifindeki kullanılan şeker azami miktardadır ve poğaçanıza şekerli bir tat vermemektedir. Bu şekilde az kullanılan şeker miktarı hamur işlerinde tuzlu tadın keskin olmasını önlemektedir.  Aynı zamanda saç örgülü poğaça tarifinde diğer hamur işlerinde olduğu gibi hamuru biraz bekletirseniz çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Saç Örgülü Poğaça için Malzemeler

1 su bardağı ılık süt
yarım su bardağı ılık su
1 çay bardağı sıvı yağ
yarım paket yaş maya ( 21 gr)
1 tatlı kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı tuz
4 su bardağı un

İç malzemesi için gerekli malzemeler
sucuk

Üzeri için gerekli malzemeler
yumurta sarısı
1 çay kaşı sıvı yağ
haşhaş tohumu veya çörek otu veya susam

saç örgülü poğaça Saç Örgülü Poğaça

Saç Örgülü Poğaça Nasıl Yapılır

Yoğurma kabına ılık su ve ılık sütü alın,yaş mayayı da ekleyip maya eriyinceye kadar karıştırınız.Azar azar un ilave edip, şeker ve tuzu una katıp yumuşak bir hamur yoğurunuz.Hamurun üzerini örterek ılık bir ortamda hamur 2 katına ulaşıncaya kadar mayalandırınız.Mayalanan hamurdan 12 eşit beze yapınız.Hafif unlu zeminde pasta tabağı büyüklüğünde açınız.Karşılıklı iki kenarına aralıklar bırakarak bıçakla verev şeklinde kesikler yapınız.İç malzeme olarak ben sucuk dilimleri kullandım.Kesik kısımları karşılıklı olarak birbirinin üzerine katlayıp örgü şekli veriniz.Üzerine 1 çay kaşığı sıvı yağ ile çırpılmış yumurta sarısı sürünüz.Haşhaş tohumu veya susam veya çörek otu serpiniz.175 derece ılık fırına veriniz.Üzerleri kızarıncaya kadar pişiriniz.
Afiyet olsun.

Tarif Hakkında Bilgiler
sa%C3%A7 %C3%B6rg%C3%BCl%C3%BC po%C4%9Fa%C3%A7a Saç Örgülü Poğaça
Tarif Adı
Saç Örgülü Poğaça resimli tarifi oktay usta arda cahide
Tarif Yazarı
Yayımlandığı Tarih
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Zaman
Ortalama puanı
4.51star Saç Örgülü Poğaça1star Saç Örgülü Poğaça1star Saç Örgülü Poğaça1star Saç Örgülü Poğaça1star Saç Örgülü Poğaça Based on 23 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir